Cevap Anahtarı

SAYFA 128’DEKİ METİNLERİN CEVAP ANAHTARI

*

BEYNİMİZ

BU MESAJ ZİHNİMİZİN NE KADAR HARİKULADE, ETKİLEYİCİ ŞEYLER YAPTIĞININ KANITIDIR. BAŞLANGIÇTA OKUMAK ZORDU. FAKAT ŞİMDİ BU SATIRI ZİHNİNİZ KAFA YORMADAN OTOMATİK OLARAK OKUYABİLİYOR DEĞİL Mİ?

GURUR DUYABİLİRSİNİZ. SIRTINIZIN SIVAZLANMASINI HAK EDİYORSUNUZ!

BEYNİNİZE GÜVENİN. GÖZ GELİŞTİRİLEBİLEN BİR ORGANDIR. EGZERSİZLERLE GÖZ, RAHATLIKLA GELİŞİR. BEYİN, ŞEKİL, SEMBOL VE KELİMELERİ DAHA HIZLI ALGILAR. BÖYLECE HIZLI OKUMA GERÇEKLEŞİR.

UZMANLAR HIZLI OKUMANIN ANLAMADA %33 ARTIŞ SAĞLADIĞINI BELİRTİYOR. BUNUN NEDENİ HIZLI OKUMANIN BİLGİYİ HIZLI VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE İŞLEME BECERİSİ GEREKTİRMESİDİR. YAVAŞ OKUYARAK ANLAMA ORANI AZALIR. BEYİN FARKLI ŞEYLERLE MEŞGUL OLMAYA FIRSAT BULUR.

*

Üstün yetenek, yaratılıştan gelen bir özelliktir. Her 100 çocuktan en az ikisinin üstün yeteneklere ve hünerlere sahip olduğu bilinmektedir. Eflatun, bu çocukları “Altın Çocuklar” diye adlandırır.

Üstün yetenekli insanların en önemli özelliği öğrenme hızlarıdır. Bu tür çocuklar, diğerlerine göre daha erken yaşta konuşma, okuma ve yazmayı öğrenirler. Doymak bilmez meraklarıyla sürekli yeni şeyler öğrenme azmi taşırlar. Eğer anne babaları, öğretmenleri ve arkadaşları, bu çocuklara gerekli alakayı gösterir, sabırla onları dinler ve motive ederlerse krizlere düşmeden kendilerinden beklenen performansı gösterirler. Aksi takdirde ilgisizlik, hor görülme ve baskı gibi sebepler yüzünden yetenekleri körelir.